درچندپست قبل مطلبی درمورد ازدواجهای زود هنگام دختربچه های محل نوشته بودیم که متوجه یک خبرجالب ازسایت الف درموردادامه تحصیل این کودک همسرهاشدیم که این خبررو عینا براتون می زاریم:

در حالي كه حدود 900 هزار كودك‌همسر در كشور وجود دارد، حدود 25 هزار كودك مطلقه زير 18 سال در كشور زندگي مي‌كنند كه عمده آن‌ها را دختران زير 15 سال تشكيل مي‌دهند.


به گزارش جهان اخیرا وزیر آموزش و پرورش ازدواج دختران دبیرستانی را توصیه کرده است که این اظهار نظر با واکنش برخی محافل کارشناسی و صنفی و آموزشی قرار گرفت.

در حالی که برخی موافق این توصیه جناب وزیر هستند و اصل ازدواج را اولی بر دیگر مناسبات اجتماعی و حتی آنرا تسهیل کننده این مناسبات می دانند اما عده ای دیگر از کارشناسان ازدواج زودهنگام برای دختران را مانع رشد و پیشرفت انها تلقی و برای ادعای خود به برخی پژوهش ها و آمارها نیز اشاره می کنند.

بر همین اساس گفته می شود از 900 هزار کودک همسر ،25 هزار مودک مطلقه وجود دارند که اغلب هم دختران کوچک قربانی می شوند. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات شورای فرهنگی اجتماعی زنان، بیش از ۴ درصد از ازدواج های ثبت شده در سال گذشته مربوط به کودکان بوده است.

بر اساس این آمار که تعداد جمعیت کودک دارای همسر را مورد بررسی قرار داده است، طی سال ۸۷ حدود 4.28 درصد از ازدواج های صورت گرفته شده بین دختران ۱۰ تا ۱۴ سال بوده است.
در همین حال یک گزارش مطالعاتی نشان می دهد که اغلب کودک همسر ها از ادامه تحصیل بازمانده اند.

همچنين بررسى درصد كسانى كه تا قبل از سن 17، 18 و 19 سالگى ازدواج كرده‌اند نشان مي‌دهد كه نزديك به 8/22 درصد دختران 17 ساله در مناطق روستايى و 1/13 درصد در مناطق شهرى ازدواج كرده‌اند. در ارتباط با دلايل عدم اشتغال به تحصيل افراد ازدواج كرده نيز در اين بررسى 56 درصد افراد اظهار كردند كه دليل ترك تحصيل آنها ازدواج بوده است؛ اين در حاليست كه براى افراد غيرمتأهلى كه به مدرسه نمي‌روند مشكل دسترسى به مدرسه مهمترين عامل بوده است.منبع:
http://www.kochakbisheh.blogfa.com

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 آذر 1388    | توسط: اهالی روستا    |    |
نظرات()